Káva je nápoj plný báječných chutí a je lahodně dobrodružné je objevovat. Kromě toho se s ní spojuje spousta více či méně podstatných skutečností, nad kterými užasnete. Navazujeme na starší článek o kávových zajímavostech, leckdy docela nečekaných.
Káva provází lidstvo již tisíce let a dnes si mnoho z nás nedovede představit své ráno bez čerstvého šálku. Pokud se při jeho popíjení chcete pobavit a poučit, přečtěte si, co také o kávě platí.
Pije se již od 9. století před naším letopočtem. Legendu o tančících kozách od nás už z dřívějška znáte. Teď ještě doplníme, že tento příběh se měl odehrát už kolem roku 800 př. n. l.
Plody kávovníku lze využít celé. Plody kávovníku se podobají třešním, jejich semena, to jsou naše známá kávová zrnka. Lidé však využívají i dužinu. Při naturální a honey metodě zpracování se s ní káva suší, aby měla ovocnější chuť. Samotná dužina se fermentuje pro výrobu nápoje podobného vínu. A v minulosti se také rozdrcené plody mísily s tukem a vytvářely tak energeticky bohatou potravinu např. na cesty.
Nejvíce kávy roste v Brazílii. Tato jihoamerická země vyprodukuje téměř 40 % světových zásob kávy. Na druhém místě je překvapivě Vietnam s ani ne poloviční produkcí.
Káva poslouží i v kosmetice. Trocha mleté kávy rozmíchaná s různými surovinami
(plnotučné mléko, jogurt, kakao apod.) vytvoří výživnou pleťovou masku. Sedlina z kávy se zase hodí jako peeling na ošetření pokožky těla, který ji zbaví odumřelých buněk, prokrví a pomůže proti celulitidě.
Někde kávu zakazovali. Vládcové Mekky se v roce 1511 rozhodli kávu zakázat proto, že podle nich její pití spojovalo rebely. Jen o několik let později se proti kávě postavili italští kněží, kteří ji považovali za Satanův nápoj. Naštěstí papež Klement VIII. si ji zamiloval a zákaz se nekonal. To turecký sultán Murad IV. byl úspěšnější a kávu v roce 1623 postavil mimo zákon, aby neprovokovala výtržnické chování. V 18. století kávu zakázali také ve Švédsku a Prusku. Zatímco Švédové se obávali, že je nápoj jedovatý a dokonce se jeho pitím pokoušeli popravovat zločince, Prusům vadilo, že konzumace kávy ohrožuje domácí produkci piva.