Blog | Příslušenství pro přípravu kávy ─ díl šestý

Jaro už je oficiálně odemknuto také v kalendáři, my i příroda kolem nás se těšíme na nové začátky – život, aktivity, podněty, čerstvost a pestrost…

Pojďme se naučit i v našem seriálu opět něco nového, zároveň prověřeného tradicí i staletími. Už jste někdy v kavárně, na návštěvě či na dovolené pili kávu vařenou v džezvě, nebo jste si ji v ní připravili dokonce sami? Nebo vás to zatím jen láká? Tak si teď dejme trochu té potřebné teorie a zajímavostí.

Výběrovou kávu si v domácím prostředí můžete připravit mnoha způsoby, jedním z těch obřadnějších je právě za použití džezvy. Džezva je nádoba kónického tvaru s dlouhou rukojetí. Nejčastěji bývá vyrobena z mědi či mosazi. Dostupné jsou rovněž džezvy z nerezové oceli, keramiky nebo dokonce stříbra. Velikostí je hned několik. Svým vzhledem pěkně ozvláštní a vyzdobí interiér a každý kávový koutek. Příprava kávy v džezvě patří mezi nejstarší a původní způsoby, ve světě se v něm dokonce soutěží! Tento způsob přípravy kávy je typický pro Řecko, všechny arabské země, Indii, Balkán a Rusko.

Máte-li rádi kávu na turecký způsob, je to pro vás dobrá volba. Pravá turecká káva totiž není káva jen přelitá horkou vodou a se spoustou lógru. Připravuje se o něco složitěji, zároveň zábavněji. Na výsledku je to znát. Káva z džezvy je chuťově plná.

Pro tento způsob přípravy je potřeba kávu zcela jemně namlít, do konzistence hladké mouky či pudru. Jen tak dojde k řádné extrakci. Jak vždy připomínáme, ideální je umlít si kávu vždy čerstvou těsně před přípravou. Na vaření je nejlepší použít světle napražené směsi Arabik s Robustou, která na povrchu vytvoří kvalitní pěnu. Pouze na několika místech světa používají do džezvy čisté Arabiky.

Turecká káva se téměř vždy vaří s dalšími ingrediencemi – s cukrem, vanilkou, kardamomem, chilli, pepřem, čokoládou či kakaem, mohou se přidávat různé sirupy a alkohol. Pravá turecká káva je velká zhruba jako dvojité espresso, servíruje se v malých šálcích. Lze ji doplnit o mléko či smetanu, ale zvykem to nebývá. Spíš se podává se sladkým pečivem.

A jak na celý proces? Tradičně příprava probíhá v horkém písku zahřátém na 160–180 stupňů Celsia. Písek pomáhá vytvořit rovnoměrné teplo. V současné době je možné kávu v džezvě připravit i bez písku. Kdo by preferoval použití písku, je dobré poohlédnout se po pískovém vařiči. Ten se sice nahřívá delší dobu, ale pro džezvu je nejlepší.

Na jeden šálek se namele 7 g kávy a do džezvy se odměří 60 ml vody, ideálně filtrované. Káva s vodou se pouze lehce sklepne. Džezva se postaví na sporák či vařič na střední teplotu. Káva se začne zahřívat; po minutě je dobré zamíchat kávovou sedlinu z vrchu. Začne-li káva vybublávat nahoru, je čas stáhnout teplotu, káva nesmí překypět. Úpravou teploty se káva nepřeextrahuje. Po 2,5 minutě je na čase kávu přelít do šálku a nechat ji 2,5 minuty odležet. Jemná kávová sedlina se tak usadí na dno.

Názory na přípravu kávy v džezvě se rozcházejí v tom, zda proces vzkypění a odstavení kávy opakovat třikrát, nebo ne. Ačkoliv je to jeden z nejtradičnějších postupů, výsledek prý není zcela radostný – přeextrahovaná káva, která je hořká a chutná spáleně. Ostatně i odpovědi na otázky míchat/nemíchat, pěnu sbírat/nesbírat se zdají být záležitostí osobní volby a chuti. O další důvod víc získat vlastní zkušenost. Vždyť v každé části světa, kde se káva tímto způsobem připravuje, mají svůj nejlepší recept.

Kladete si otázku, jak správně připravíte v džezvě kávu s kořením? Použijte cca 10 gramů jemně mleté kávy a 100 ml vody. Kávu v džezvě smíchejte, abyste předešli vzniku hrudek. Přidejte špetku koření se lžičkou cukru. Cukr je potřeba přidat hned na začátku, aby se rozpustil; rozmíchávat jej v kávové sedlině v šálku není ideální postup. Džezvu postavte na vařič na mírný oheň. Vyčkejte, dokud káva nevystoupá. Pokud to bude dříve než za 2,5 minuty, teplotu snižte.

V okamžiku, kdy káva začne tvořit bublinky, stáhněte ji z ohně a nechte ji minutu odpočívat v džezvě. Kávu nenechte přivést zcela k varu, protože by chutnala příliš hořce. Teplota, které byste měli dosáhnout, by se měla pohybovat mezi 92-94 °C. Opatrně nalijte kávu do šálku. Nechte ji několik minut vychladnout. Poté si můžete vychutnat šálek pravé turecké kávy.

A praktické doporučení na závěr: džezvu čistěte pouze hadříkem či houbičkou, abyste neponičili její povrch. Nepoužívejte ani kovové nádobí, abyste ji nepoškrábali.

Z pražírny výběrové kávy Naturpark 12 vám přejeme nové zážitky a zkušenosti, dobrou chuť a příjemné jaro! ?

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.