Zakořeněný mýtus, že káva škodí srdci, neplatí. Vědecké studie potvrzují, že 2-3 šálky denně naopak snižují riziko srdečního selhání či vysokého krevního tlaku. To je dobrá zpráva pro nás, milovníky černého nápoje!
Také jste si až dosud mysleli, že káva je pro srdce jednoznačně špatná? Nebyli jste sami. Káva po vypití krátkodobě zvyšuje tepovou frekvenci a krevní tlak, což dlouho vyvolávalo obavy, že by mohla zhoršovat nebo způsobovat kardiovaskulární nemoci.
Četné vědecké studie ale překvapivě ukázaly, že přiměřené pití kávy má na srdce a cévy buď neutrální efekt, nebo jim dokonce prospívá. Například snižuje riziko srdečního selhání o 5-12 % oproti lidem, kteří nepijí žádnou kávu. Nejlepší přínos byl u žen a nekuřáků.
Jak káva prospívá srdci a cévám
Optimální množství jsou 2-3 šálky denně. Je přitom jedno, jestli je káva klasická nebo instantní. Bezkofeinová to má tak napůl. Nechrání před selháním srdce nebo arytmiemi, má však pozitivní účinky na některé jiné nemoci srdce a cév.
Dopřávejte si pravidelně přibližně stejné množství. Nárazové pití kávy totiž může hrozbu hypertenze a dalších potíží paradoxně zvýšit. Pokud už vás zdraví trápí a nejste si jisti, jestli vám káva svědčí, zeptejte se raději svého lékaře.
Nejlépe působí černá káva bez mléka a cukru, zatímco různé kalorické bomby ochucené sirupy, šlehačkou a dalšími přísadami vám spíš uškodí. Káva samozřejmě není jediným prostředkem pro fit srdce. Je také důležité zdravě jíst, dostatečně se hýbat a nekouřit.
A nezapomínejte, že káva zůstává stimulantem. Pokud byste jí holdovali až moc, mohli byste se začít potýkat s nespavostí a úzkostí. Citlivost na kávu je v tomto směru individuální. Naslouchejte proto signálům svého těla a jestli se vám po večerním kafíčku hůř usíná, vychutnejte si šálek raději v první části dne.