Cáscara znamená španělsky slupka, skořápka nebo kůra. A také se tak označuje surovina pro přípravu lahodného nápoje i nápoj samotný.
Cascara je produkt, který vzniká při zpracování kávových třešní. Jak již název napovídá, jedná se o dužinu, která byla odstraněna během procesu zpracování kávy před sušením zrnek.
Víte, že? Zrna, z nichž se připravuje náš oblíbený nápoj, tvoří pouhých 10 % celé kávové třešně. Zbytek se ve většině případů prostě vyhodí. Anebo se může využít právě v podobě cascary na přípravu originálního nápoje.
U nás je cascara zatím méně známá, protože v EU je oficiálně možné ji prodávat teprve od začátku letošního roku, kdy získala schválení evropských úřadů jako nová potravina. Nápoj z cascary je přitom starší, než samotná káva. Ve světě se pije také pod názvy qishr, hashara nebo sultana.
Cascara prakticky
Nápoj se připravuje tak, že asi 20 g cascary zalijete půllitrem vody o teplotě kolem 95 °C a necháte 5-10 minut louhovat. Můžete ho ochutit hřebíčkem, skořicí nebo muškátovým oříškem. Hodí se ale i citron a med.
Protože vzniká z nasládlé dužiny kávové třešně, chutná přibližně jako rooibos, šípkový či rakytníkový čaj. Na chuť a kvalitu nápoje má vliv způsob zpracování třešní, odrůda kávy i to, zda se do várky nedostala nějaká zkažená část.
Cascara obsahuje obrovské množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Je výborným zdrojem železa, hořčíku, draslíku či vitamínu C. Podporuje imunitu, pomáhá proti depresím, působí protizánětlivě, chrání před vznikem cukrovky a dalších civilizačních chorob.
Oproti kávě má asi 2-4x méně kofeinu.
Nalákali jsme vás? To je dobře, cascaru totiž najdete i v e-shopu Naturpark 12. Přivezli jsme ji z farmy Hacienda Sonora v Kostarice, kde je udržitelnost a ekologický přístup denní realitou. Že je vám název farmy povědomý? Možná jste ochutnali jejich kávu. Přečtěte si více o tom, jak farmář Diego Guardia hospodaří.