Naše nová Peru Cañaris ve variantách pro espresso i kávu filtrovanou přináší jemnou ovocnou chuť do vašich šálků. Ucítíte v ní jablko, černý čaj, hnědý cukr, citrusové plody, broskev – už se vám sbíhají sliny?
Stejnou jemnost vyzařuje i zvonek zelený, který ji přenesl také na etikety zmíněné kávy Peru Cañaris. Je to obyvatel CHKO Kokořínsko, kde sídlí i náš sociální podnik a pražírna kávy Naturpark 12.
Pokud jste čekali luční kvítí, překvapíme vás. Zvonek zelený – Carduelis chloris, ale i v tomto případě existují další vědecká synonyma – je drobný zástupce ptačí říše. Jde o malý druh pěvce z čeledi pěnkavovitých – latinsky rovněž pod zvonivě znějícím názvem Fringillidae. Je velký přibližně jako vrabec, má podsadité tělo, velkou hlavu a kuželovitý zobák. Ale že to u něj i tak svádí říkat tělíčko, zobáček? J Zvonci však nejsou žádné křehotinky! Jsou to nebojácní ptáci, bez uzardění zaženou hašteřivé vrabce nebo mnohem většího kosa.
Aby to nebylo s těmi jeho druhy tak jednoduché, existuje například zvonek zelený evropský, zvonek zelený středomořský, zvonek zelený turkestánský, zvonek zelený předoasijský – zkrátka podle toho, kde je jeho domov. V České republice jeho výskyt v posledních letech výrazněji klesá. Žije na okrajích lesů, v parcích a zahradách, vyhledává křoviny. Líbí se mu převážně v nížinách, ale zaznamenán u nás byl dokonce v Krkonoších ve vyšších nadmořských výškách. Zvláštností je množství zvonků na podzim a v zimě. Některý rok jich jsou vidět tisíce, druhou zimu na stejném místě není k potkání jediný.
Zvonka zeleného poprvé popsal švédský přírodovědec Carl Linné v roce 1758 pod názvem Loxia chloris. Druhové jméno chloris pochází z řeckého khloros, které v překladu znamená zelený nebo žlutozelený.
U zvonků zelených se setkáváme se stejnou „nespravedlností“ jako třeba u kachen a kačerů. Kluci jsou barevní fešáčci, děvčata trochu šedé myšky. Sameček je živě zelený, nadto je jeho zbarvení ještě oživeno žlutým páskem v křídle a na ocase. Samička je spíše šedavější, na křídlech a ocase je méně žluté barvy.
Říká se, že samičky i samci budí výraz věčné nakvašenosti, prý kvůli slonovinově zbarvenému zobáku, pokleslým koutkům a tmavšímu opeření okolo kořene zobáku a očí. Měli by na trochu toho podmračeného výrazu nárok – zpívat začínají při příznivém počasí už v lednu a počátkem února. Na zpěvu jsou nápadné měkce znějící zvonivé motivy. Když se rozezpívají, trylkují trvale, někdy až do soumraku. V březnu už zpívají všichni naplno! Když nezpívají, je slyšet alespoň hlas vábení. Tou dobou se chystají k hnízdění; začínají si vybírat vhodné jehličnany a keře, kde by umístili své hnízdo. Hnízdí obvykle dvakrát do roka.
Zvonek zelený se živí především semeny, rád si dá bukvice, požírá pupeny a poupata, vybírá ze šípků zrníčka. Mladé krmí převážně rostlinnou potravou změkčenou ve voleti, občas hmyzem či jeho larvami. V zimě přilétá na krmítka, kde uvítá slunečnicová semena nebo arašídy.
Také máte chuť na něco dobrého? Váháte, zda Peru Cañaris začít objevovat rovnu nákupem většího balení? Dilema jsme vyřešili za vás. Nově jsme pro vás připravili degustační kávové balíčky, ať si sami potvrdíte, že u nás nebudete kupovat zajíce v pytli! Peru Cañaris můžete přijít na chuť díky degustačnímu balíčku na espresso i kávu filtrovanou, ve kterém nabízíme ještě kávu Brazílie. V degustačním balení pro přípravu filtrované kávy najdete Peru Cañaris v tandemu s Etiopií. Ochutnejte…