Káva je vskutku výjimečnou rostlinou, která je opředena mnoha tajemstvími. Zajímavostí spojených s kávou je vskutku nespočet. Místem jejího zrodu, jak nejspíše víte, je africký kontinent, konkrétně Etiopie. To, že piccolo vlastně neexistuje jste asi také zaslechli. Věděli jste ale, že název káva je odvozen od oblasti Kaffa v jihozápadní Etiopii? Nebo to, že kávu původní obyvatelé nejprve žvýkali a až mnohem později si z ní začali připravovat lahodný nápoj? Co jste dále o kávě určitě neslyšeli?
Legenda o pastýřích a tančících kozách
S objevem kávy se pojí velmi zajímavá legenda. Etiopští pastýři si údajně začali všímat podivného chování koz potom, co je viděli pojídat kávová zrna. Kozy byly najednou energičtější, plné života a dokonce prý tančily, pastýři tak díky kozám objevili zázračné účinky kofeinu a kávu si začali sami připravovat. To, zda této legendě uvěříme, je čistě na nás, zajímavá však bezesporu je.
Káva je ovoce
Snad všichni si pod pojmem káva představíme voňavá, červě upražená kávová zrna. Káva je ve skutečnosti ale třešňovitou bobulí, která v sobě tato zrna skrývá. Káva tedy patří do třídy bobulí, stejně jako hroznové víno či rybíz.
Káva jako druhá nejdůležitější komodita světa
Ihned po ropě, je káva druhou nejobchodovanější komoditou na světě. 90% veškeré kávy světa je pěstováno v tzv. rozvojových zemích, kde mnohdy představuje hlavní položku exportu. Jen farmářů zapojených do obchodu s kávou je na světě přes 25 milionů, nepočítáme další desítky milionů osob, které jsou součástí celého kávového průmyslu.
Káva může snižovat riziko výskytu Alzheimorovy choroby
Podle mnoha výzkumů pitím kávy snižujeme riziko, že u nás propukne Alzheimerova choroba. Jiné studie potvrzují, že lidé, co pijí každý den kávu, tak výborně předcházejí cukrovce či Parkinsonově chorobě.
Kde se vzalo známé americano?
Američtí vojáci, kteří za 2. světové války bojovali v Itálii, si údajně nemohli zvyknout na příliš silné italské espresso, tudíž si ho začali ředit vodou. Světe div se, takto vzniklo světoznámé americano.
Nejvíce vypité kávy připadá na New York
V New Yorku skutečně najdeme kavárnu na každém rohu, proto je zde konzumace kávy přirozeně vyšší než v jiných koutech světa. Velké množství vypité kávy také nejspíše souvisí s velkým pracovním vytížením mnoha obyvatel města. Ne nadarmo se říká, že toto město nikdy nespí.
Káva místo fosilních paliv?
V roce 2011 byl v Británii sestrojen vůz, který jezdil na kávová zrna. Vynálezci tohoto ekologického vozu s ním dokázali projet celou Velkou Británii a jejich vynález se tak stal velkým fenoménem. Kdo ví, třeba bude káva v budoucnu důležitým palivem, nejen vždy zrána pro nás osobně, ale i pro naše auta.