I když je zpracování kávy v mnoha ohledech stále velmi tradiční, moderní vývoj vstupuje i do této oblasti. Seznamte se s moderními metodami zpracování kávy.
Farmáři si mohou s kávou hrát úpravou podmínek při tradičních metodách zpracování. Délka fermentace, množství zanechané dužiny a různé formy zastínění místa, kde se káva suší, ovlivní výslednou chuť. A pak jsou tu metody skutečně experimentální. Setkáte se s nimi převážně ve světě výběrové kávy.
Mléčné kvašení. Je to varianta fermentace bez kyslíku, při které se do nádrže přidávají kultury bakterií mléčného kvašení. Po určité době se zrna namočí, aby se zastavil růst bakterií, a pak se již usuší jako obvykle. Káva získává komplexní, ovocnou chuť s výraznou aciditou a mléčným nádechem.
Fermentace s kyselinou jablečnou. Tato látka je v kávových třešních přirozeně přítomná. Když se jí do fermentačních nádrží přidá ještě o něco více, zvýrazní se acidita a ovocná chuť kávy.
Macerace s CO2 (karbonická macerace). Metodu poprvé představil baristický šampion Saša Šestić v roce 2015. Inspiroval se postupy používanými při zpracování vína. V tomto případě se celé třešně včetně dužiny vloží do uzavřeného vaku nebo nádrže, kam se vhání oxid uhličitý. Ten podpoří chemické procesy, které vytvoří komplexní a nezvyklé aroma.
Frozen natural. Vínem se inspirovala také tato novinka, při které se před sušením kávové třešně na 24 hodin zmrazí. Poté následuje běžný postup naturálního zpracování. Výsledkem je neobyčejně sladká a čistá chuť.
Káva zrající v sudu (barrel-aged). Pokud zpracovaná zrna zelené kávy necháte po 2-3 týdny zrát v sudech od alkoholu, jako je whisky, rum nebo víno, získáte zajímavé aroma s tóny příslušného alkoholického nápoje a dřeva.A co vy, máte chuť s kávou experimentovat a ochutnávat i tyto neobvykle zpracované sklizně? Sledujte naši nabídku, do které vybíráme vždy to, co nám připadá v dané chvíli zajímavé – nevyhýbáme se přitom ani novým metodám.