Ne nutně dohromady, to dá rozum! Ale všimli jste si, jak bělostně a svěže jahůdky kvetou a jejich červené krasavice si neustále říkají o nakousnutí? A proč jahody a káva? Květem i plodem se totiž můžete kochat celoročně na krásných etiketách naší Burundi – tu pro vás chystáme v pražírně kávy NATURPARK 12 ve vysoké kvalitě a variantách pro přípravu kávy espresso i filtrované kávy.
Voňavý a tak nějak celoživotně připomínající dětství a letní prázdniny. Jahodník obecný – vznešeně a latinsky také Fragaria vesca – neboli lesní jahoda je vytrvalá bylina z čeledi růžovitých, která dorůstá do výšky 5 až 20 centimetrů. Bývá zaměňována s jahodkou indickou, která není v Evropě původním druhem, byla dovezena z Asie. Plody jahodky mají mdlou chuť, nepochutnáte si na ní, což se o jahodě lesní říct nedá. Na začátku 17. století se pěstovaly i jahodníky s bílou dužninou souplodí, v kultuře se vzácně objevují i jiné odchylky.
Jahodník kvete od května po celé léto, přičemž jeho nepravé plody (přesněji souplodí) zvané jahody průběžně dozrávají po celou dobu. A jak skvěle a sladce chutnají! Roste planě na prosluněných stanovištích v lesích a hájích, na lesních pasekách, na loukách i na mezích. S úspěchem se dá pěstovat také na zahrádkách či balkonech. Kdo nemá štěstí na přímý přírodní zdroj, v lékárně také dobře pochodí. Pro jahody do lékárny? Ještě Marušku vyslat! Nebojte se, začtěte se dál…
Vášniví spotřebitelé kávy by totiž neměli opomínat kvalitní doplňkový pitný režim. Dobrou volbou může být čaj z jahodníkového listí, to se používá i při léčení různých neduhů. Využit bývá zřídka i kořen a zralé plody. Jahodníkové listí se sbírá v době květu, suší se ve stínu při teplotách nepřesahujících čtyřicet stupňů. Doporučuje se přidávat do různých bylinných čajových směsí.
Už správně tušíte, že jahodník obecný / lesní jahoda, umí být daleko víc než jen pochutinou! Užívá se například při zažívacích a cévních obtížích, při léčbě dny, při hemoroidech, dále při zánětech močových cest. Nápomocný bývá při chudokrevnosti, tzv. bledničce. Zlepšuje látkovou výměnu. Obklady jsou vhodné při léčbě kožních potíží nebo nehojících se ran…
Jahodníkové listy mohou užívat také malé děti, těhotné a kojící ženy. Opatrnosti je však třeba; po požití většího množství může u citlivých osob, často u dětí, vyvolat kopřivku nebo jiné alergické příznaky. Zkrátka, všeho s mírou platí i v přírodě. Když se to s jahodníkem nepřežene, jeho hlavní přednost spočívá v širokém a všestranném působení na celý lidský organismus.
Mezi účinné látky jahody lesní či jahodníku obecného patří třísloviny, flavonoidy (rutin a quercetin), léčivý sliz, vitamin C (kyselina askorbová) a silice s citronovou vůní. A ta báječná chuť! ?
Už se také začínáte těšit na prázdniny? Třeba se již brzy setkáme nad šálkem lahodné kávy u nás v sociálním podniku NATURPARK 12 na adrese Kokořín 12.