Jsou chvíle, kdy máte chuť na kávu, ale už je na ni pozdě. Nebo jste za celý den měli víc šálků, než je zdrávo. Pak přichází na řadu káva bez kofeinu. Přečtěte si, jak vzniká.
Kofein je přirozenou součástí kávy. Ale lidé přišli na to, jak ho z ní odstranit, aby si ji mohli vychutnávat i bez jeho povzbudivých účinků. Pokud vás zajímá, jak se to dělá, uvařte si šálek naší vynikající kávy bez kofeinu a pusťte se do čtení.
Zpracovává se zelená káva, tedy ještě před upražením. Základní princip je zrna napařit nebo namočit, aby se otevřela a snadněji propouštěla látky ven. Poté se z nich některou z metod vyplaví kofein. Následuje proplachování, sušení a pak už se káva může poslat k zákazníkům.
Kofein se dá odstranit hned několika technikami.
Přímá chemická metoda. Je nejstarší, přišel na ni už v roce 1903 německý obchodník Ludwig Roselius. Při ní se napařená zrna promývají rozpouštědlem, které kofein vypláchne. Používá se nejčastěji ethylacetát nebo methylenchlorid.
Nepřímá metoda. Zrna se několik hodin namáčejí v horké vodě, kam se vyplaví kofein. Poté se vytáhnou a kofein se z vody odstraní pomocí chemikálií. Celý proces se několikrát zopakuje se stejnou vodou, což zajistí, že zmizí kofein, ale ne chuť.
Swiss Water Process (švýcarská vodní metoda). Princip je podobný jako u nepřímé metody, jen se k odstranění kofeinu nepoužívají chemické látky, ale filtr z dřevěného uhlí.
Sugarcane (EA dekofeinizace). Při fermentaci cukrové třtiny (sugarcane) se uvolňuje přírodní látka ethylacetát. Ten se pak přidá do vodní lázně, ve které se máčí zrna, a ethylacetát z nich kofein vytáhne.
TIP: Tato metoda je častá v Kolumbii a pokud vás zajímá, jak taková káva chutná, objednejte si ji u nás. Naše Kolumbie Tumbaga Decaf přišla o kofein právě touto metodou.
Použití triglyceridů. Namočená zrna se několik hodin louhují v kávových olejích z použité kávové sedliny. Oleje obsahují triglyceridy, které pomohou kofein odstranit.
Superkritická CO2 extrakce. Nejnovější metoda využívá tzv. superkritický oxid uhličitý, což je jeho speciální podoba při vysoké teplotě a tlaku. Napařená zrna se přidají do vysokotlaké nádoby se směsí vody a CO2. Kofein se v oxidu uhličitém rozpouští, zatímco aromatické látky zůstávají.