Je celá řada drobností, které dohromady vytvářejí skvělou kávu. Od kvalitních zrn, přes pražení, domácí skladování nebo mletí, až po hrnek, z něhož kávu pijeme. Význam má také teplota vody, kterou pro přípravu kávy použijeme.
Bez vody si kávu nepřipravíte. A stejně jako kvalita zrn hraje roli také kvalita – a teplota – vody. Přečtěte si, jaká voda se na kávu hodí nejlépe a proč stojí za vyzkoušení voda filtrovaná.
A jak je to s tou teplotou? Máme zalévat kávu vroucí vodou jako u poctivého českého turka? Rozhodně ne. Baristé vědí, že ideální teplota vody pro přípravu kávy se pohybuje v rozmezí 90-95 °C, kdy se nejlépe uvolní všechny aromatické látky. To platí pro většinu způsobů přípravy kávy, od filtru, přes french press, až po espresso.
A co se stane, když správnou teplotu vody nedodržíte? Pokud byste kávu zalévali příliš horkou vodou, dojde k velmi rychlé extrakci, káva bude chutnat hořce a spáleně. Naopak chladná voda znamená extrakci nedostatečnou – chutě se nerozvinou a káva bude kyselá.
Zcela samostatnou kapitolou, která dokonce vyžaduje vodu studenou, je cold brew, jedna z nejmladších metod přípravy kávy. Zjistěte o ní více.
Té správné teploty docílíte s konvicí, která umí vypnout, když dosáhne nastavené hodnoty. Nebo vodu převařte a počkejte přibližně půl minutky, než teplota poklesne na oněch zhruba 93 stupňů. Jistotu vám dodá kuchyňský teploměr.Ale pozor. Pokud rádi experimentujete, tak si s teplotou vody můžete také trochu pohrát, například podle typu pražení. Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že světle praženým zrnům vyhovuje vyšší teplota vody, zatímco pro středně a tmavě pražená zrna je lepší voda chladnější, kolem 90 stupňů. Tak si kupte nějakou kvalitní výběrovou kávu a sami vyzkoušejte, jestli to pro vás funguje.