Blog | Káva v těhotenství. Pít či nepít?

Jestliže vám těhotenský test ukázal dvě čárky a současně patříte mezi milovnice kávy, možná se vám spolu s pocity radosti či obav vynoří také otázka: Jak je to s kávou v těhotenství?

Odpověď bohužel není zcela jednoznačná. Neexistuje mnoho studií, které by se touto otázkou vůbec zabývaly. Zato existuje mnoho pro i proti.

Obecně se pití kávy ve velkém během očekávání potomka nedoporučuje. Kofein přes placentu proniká k dítěti a panuje podezření, že ve větších dávkách má nežádoucí účinky. Například nižší porodní váhu, pomalejší rozvoj mozku nebo předčasný porod. Tyto obavy vědecké výzkumy sice nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. Káva má ovšem vliv i na nastávající maminku. Zvyšuje krátkodobě krevní tlak, odvodňuje a může zhoršit nespavost, která už tak mnohé těhulky trápí.

Tip: Pokud se kofeinu v těhotenství obáváte, ale chybí vám kávová chuť, pijte kávu bez kofeinu.

Na druhou stranu přináší káva i mnohé cenné benefity. Působí pozitivně proti rozvoji některých chorob včetně cukrovky, stimuluje mozek a zlepšuje náladu. Jako superpotravina pomáhá k celkové imunitě

Jaký si z toho vzít závěr? Jestli vám pití kávy v těhotenství nezpůsobuje nějaký diskomfort, není nutné se jí vzdát úplně, ale pijte ji s rozvahou. Lékaři doporučují omezit konzumaci v těhotenství na 150-200 mg denně, tedy jeden větší hrnek nebo dva menší šálky. Pozor si dejte také na další potraviny a nápoje obsahující kofein

Někdy si tělo řekne samo a káva vám v rámci těhotenských změn přestane vonět, nebo dokonce chutnat. Jestli to ale váš případ není a jste zvyklá na vyšší přísun kávy, denní množství snižte na doporučenou úroveň a zbývající část nahraďte bezkofeinovou kávou nebo alternativními nápoji, jako je melta. 

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.

Všechny nové objednávky budeme expedovat
po 2. lednu 2025.

Děkujeme za pochopení.