Lukáš Jakubíček se živí jako webdesigner. Jeho srdečním projektem, do kterého se vrhl jako milovník dobré kávy, je web VýbornáKáva.cz. Když nás oslovil kvůli rozhovoru, nedalo nám to a na oplátku jsme vyzpovídali i my jeho.
Rozhovor, který Lukáš udělal s naší zakladatelkou Hankou Potměšilovou, si můžete přečíst na zmíněném portálu. Nás zajímalo, jak takový web o kávě vůbec vznikne a co by jeho zakladatel dělal, kdyby se ocitl na pustém ostrově bez jediného zrnka kávy.
Když popisky na e-shopu nestačí
S jakou myšlenkou jste stránky VýbornáKáva.cz zakládal a co tam najdeme?
Zhruba před 10 lety jsem se začal zajímat o kávu trochu více. Na českém internetu toho o ní bylo velice málo. A pokud jsem něco našel, většinou šlo jen o součást popisku produktu nějakého e-shopu. A to mi prostě nestačilo.
Postupně jsem si s pomocí knížek a zahraničních webů odpovídal na otázky, které mě zajímaly. Napadlo mě, že nebudu sám. Koupil doménu vybornakava.cz a napsal první článek (o cibetkové kávě), na který jsem zhruba na půl roku „zapomněl“. Když jsem se pak díval na množství lidí, kteří si jej přečetli, bylo mi jasné, že je tu díra na trhu.
Postupně se k článkům přidávaly recenze a nejrůznější rozcestníky. Často se k obsahu webu vracím, aktualizuji a rozšiřuji obsah článků. Snažím se, aby byly stále „živé“ a aktuální.
Dnes je webů, poskytujících informace o kávě, celá řada – od profesionálních magazínů pro baristy až po „bulvární“ články s banálními tématy. Na této pomyslné škále bych svůj web VýbornáKáva.cz zařadil tak někam doprostřed 🙂
Na svém webu také představujete projekty, které kávou pomáhají, jako je třeba Revenium a naše pražírna NATURPARK 12. Proč?
Jak přibývalo článků, webu začala poměrně slušně růst návštěvnost. V současné době si web otevře každý den zhruba 1500 návštěvníků. Není to kdovíjak závratné číslo, ale málo to také není.
Napadlo mě, že bych mohl nabídnout prostor pro projekty, které nějakým způsobem pomáhají lidem a zároveň mají něco společného s kávou. Těch je totiž poměrně dost. A přesně do této kategorie Naturpark 12 spadá 🙂 Stejně jako dalších několik projektů v iniciativě „Káva pomáhá“, která je součástí webu VýbornáKáva.cz.
Doufám, že se časem přihlásí více projektů, s jejichž autory si budu moci popovídat a jejich činnost představit. Podobně, jako jsem to udělal s vámi zde.
Lidé se o kávu zajímají
Jak jsou na tom podle vás Češi s kávovou kulturou?
Mohu to posoudit pouze ze svého pohledu Brňáka. Dříve jste si mohli v Brně dát dobrou kávu spíše jen náhodou, a navíc pouze jako espresso pražené „po italsku“. Nikoho moc nezajímalo, že káva může chutnat jinak, než jako český „turek“ nebo instantní 3v1.
Dnes vnímám, že je vše jinak – při procházce centrem doslova rotujete na místě při rozhodování, do které kavárny se vydáte na perfektní šálek kávy. Lidé se zajímají o alternativní přípravy, testují nové chutě a za dobrou kávou jsou ochotni cestovat. Český internet navíc už není skoupý na informace.
Situace se jednoznačně zlepšuje i pro menší města a vesnice. Ještě poměrně nedávno by v nich bylo vaše hledání dobré kávy neúspěšné. Teď, např. s pomocí aplikace Gastromapa Lukáše Hejlíka, můžete jít na jistotu. Kavárna na náměstí totiž nemusí být tou nejlepší volbou. Mnohdy je kousek od vás schovaný malý zázrak a ani o tom nevíte.
Jaká káva je vaše nejoblíbenější?
Doma si nejraději připravím filtrovanou kávu, a to buď v moka konvičce, anebo nově ve VacOne. Nejsem barista a nesnažím se doma soupeřit s profesionálními kávovarya zkušenými profíky, kteří je obsluhují.
O to víc si pak kávu vychutnám venku v (prověřené) kavárně. Cappuccino dopoledne a espresso odpoledne. Kávu pak volím jednoznačně ovocitější.
Dovedete si představit, že byste se ocitl na pustém ostrově, kde by káva došla? Jak byste to nesl?
První tři dny dost špatně 🙂 Káva jednoznačně startuje a většinou i končí můj den. Abych se nedostal do pasti závislosti a kávu si mohl užívat i dál, jednou za 6 měsíců si dopřeji týdenní detox. Mám vyzkoušené, že právě ty první 3 dny jsou nejhorší. Pak je to pohoda.