Výlety k vodě, tábory a kempy, bosé nohy brázdící trávu pokrytou kapkami rosy, zobání malin a dalších dobrot přímo z keříků v zahradě u babičky, v lese… To jsou stálice dovolených a prázdnin.
Naší stálicí a jedním z hlavních kamenů výběrové kávy NATURPARK 12 je káva Etiopie na přípravu espressa i filtrované kávy. Oku lahodící etiketu pečlivě střeží rosnička zelená, kterou jsme na našem blogu představili v červnu. Tato moudrá pohodářka má maliník na dosah. Vy informace o něm také, protože Vám je právě chceme předat. Mimo jiné proto, že je součástí CHKO Kokořínsko, kde i my máme čest provozovat sociální podnik a pražírnu kávy NATURPARK 12.
Abychom se v tom pro začátek zorientovali. Maliník. Správně ostružiník maliník, také maliník obecný. Latinským názvoslovím Rubus idaeus. Tak či ještě jinak (lidově třeba malinčí, červená malina, mačena, malene, malenka, maliní), celkový vzhled tohoto keře, barvu, vůni a lahodnost plodů (malin) známe snad každý. Proto se do lekcí popisné botaniky pouštět nemusíme. Zaměříme se na zajímavosti a blahodárné účinky na zdraví. Pro svou výjimečnost se totiž maliník využívá jako léčivá rostlina. Používá se jednak malinová šťáva z plodů, jednak listy.
Mladé a svěží listy maliníků jsou cenné. Obsahují účinné látky – vitamin C, flavony, třísloviny, organické kyseliny – jablečnou, vinnou, citronovou a další látky, které působí jako mírné diuretikum a cholagogum; proto bývají součástí různých dietetických čajů, pomoci mohou při kolikách. List maliníku se s oblibou používá při horečnatých a zánětlivých onemocněních, při léčení ran, příznivě působí na chronická kožní onemocnění. Zmírňuje potíže horních cest dýchacích, při zánětech dutiny ústní se doporučuje kloktání výluhem. Populární je použití k usnadnění porodu a zmírnění porodních bolestí. Ozdravných „triků v rukávu“ má tolik, že nám se sem dnes všechny nemohou vejít!
Maliny – plody – obsahují cukr, pektin, barviva, mnoho vitaminů a minerálních látek. Pecičky, které nám při konzumaci trochu vadí, obsahují asi 16 % žlutozeleného oleje bohatého na nenasycené mastné kyseliny, zároveň dobře ovlivňují peristaltiku střev.
Vedlejší škodlivé účinky nebyly zjištěny ani při dlouhodobém používání. Listy i plody maliníku působí velmi jemně, proto našly uplatnění v geriatrické i pediatrické praxi. U alergiků přesto opatrně…
Maliník, důležitá medonosná rostlina, nám ze sebe dává to nejlepší. Ale co dělá dobře jemu? Místo co nejslunnější, aby maliny dobře zrály a byly sladké. Svědčí mu neutrální či mírně kyselá půda, měla by být bohatá na vláhu a humus. Prosvětlené lesy, lesní paseky, okraje a lemy, porosty vysokých bylin, kamenné snosy – tam je jeho domov. Nezaskočí jej však ani vyšší nadmořské výšky.
V našich zeměpisných podmínkách si na malinách můžeme pochutnávat zejména v letních měsících, ale zkušení zahrádkáři sklízejí i na podzim – to díky mnoha vyšlechtěným odrůdám, které stačí vhodně zkombinovat. Na péči jsou přitom nenáročné. Vysadí-li se na vhodné místo, budou plodit po mnoho let.
Na závěr kapka historie maliníku. Z archeologických nálezů je patrné, že maliny znali lidé už v době neolitu, rovněž z antiky existují poznatky o malinách – zejména o léčivé síle malinové šťávy. Ve středověku se o rozšíření maliníku zasloužili především středověcí mniši.
Mlsounům ještě doporučujeme tip na malý hříšek pro doplnění energie – ochutnejte NATURPARK 12 čokoládu s lyofilizovanými malinami. Pak už hurá ven za létem. Poznávejte společně s námi nejen rozmanité a nové chutě, ale také přírodu kolem sebe!