V pražírně kávy Naturpark 12 vám nabízíme především výběrové druhy kávy pro přípravu espressa i filtrované kávy. Milovníky čaje však nechceme ochudit. Mohou si dopřát lahodný a zdravý bylinkový čaj z Kokořínska.
Naše originální a lahodná směs je složena z levandule lékařské z Kokořínska, meduňky lékařské a lípy srdčité. Tento bylinkový čaj pro nás ručně a s láskou vyrábí sociální podnik VS Rychleby ve Velké Kraši.
O VS Rychleby a další zajímavosti si můžete nad šálkem plným Naturpark 12 dobrot přečíst v on-line magazínu Inspirante, který je jedním z projektů našeho Revenia. Teď se však pojďme přenést zpět do přírody. Věnovat se budeme „fialové krásce“, meduňku a lípu si můžeme přiblížit jindy.
Zbožňujete také tu krásnou vůni, která je esencí horkého slunečního dne a levandulové jedinečnosti? Stačí přivřít oči… ach! Levandulové pole, přírodní zahrady a parky, klidně jen malý záhonek, levandule doma jako dekorace – hned je vykouzlen úsměv na tváři a relaxační pocit jako o dovolené. Vždyť aby ne, levandule kvete od června do srpna. Dorůstá přibližně do výšky 60 centimetrů. Chlubit se může květy fialovo-modrými, ale i bílými a růžovými. Listy má stříbřité. Záslužně sytí včely, motýly a čmeláky.
Víte, že tato aromatická a léčivá rostlina je z čeledi hluchavkovitých? Pro rostlinu s označením Lavandula angustifolia je používáno více názvů – Lavandula officinalis, Lavandula vera nebo Lavandula spica. Českých pojmenování levandule lékařské je rovněž více – například levandule pravá nebo levandule úzkolistá. Setkat se můžete i s lidovými tvary – dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát. Názvů má skutečně pestrou škálu. Je dobré dávat pozor na případnou záměnu s dalšími druhy, mimo jiné s lavandinem (Lavandula hybrida a jiná pojmenování).
Levandule lékařská nemá jen nezaměnitelnou vůni a mnoho přezdívek, ale také bezpočet léčivých účinků, ke kterým se využívá celé nadzemní části rostliny (květy se stříhají těsně před rozkvětem, listy levandule se sklízejí po celou sezónu). Sama je velice houževnatá – v růstu a symetrii, schopností rozmnožovat se a odolat i nehostinným podmínkám; snese i lehké mrazíky. Nejraději má slunce.
Pravlastí levandule lékařské je prý Persie, odkud se rozšířila do Řecka i Římské říše; až poté se postupně šířila do Středomoří a dalších oblastí. Její latinské pojmenování Lavandula angustifolia je spjaté s jejím původním použitím – k provonění vody ve veřejných lázních. Latinské lavare znamená mýt se, z toho pak rodové jméno Lavandula. Její blahodárné působení na pokožku je tedy známé už od pradávna. Hojně se využívá nejen v kosmetickém, ale také farmaceutickém průmyslu, při aromaterapiích, v lidovém léčitelství a podobně. Ve středověku měla mít tato rostlina další schopnosti, například zahánět mor, necudné myšlenky a zlé démony. V současnosti odhání démony zvané nespavost, neklid a podráždění.
Nejčastěji se přidává do vonných a masážních olejů, parfémů, používá se při výrobě mýdel. Najdeme ji v pěnách do koupele, koupelových směsích, v šamponech, pleťových vodách a krémech… Koupele s příměsí levandulového oleje pomáhají k uvolnění svalových křečí, tiší menstruační bolesti, migrény, zklidňují mysl, zmírňují astma a kašel, zlepšují krevní oběh a snižuje krevní tlak. Levandule urychluje hojení ran, zánětů a popálenin, zbavuje plísní (například ve formě oleje). Levandulové kloktadlo léčí drobné vřídky, afty a záněty v dutině ústní. Čaj působí močopudně a chrání proti zánětům močových cest, vyrovnává potíže s trávením. Výluh je vhodný pro oplachování vlasů po umytí, účinkuje proti lupům a napomáhá při regeneraci mastných vlasů a vlasové pokožky.
Ale pozor! Čaje a odvary z levandule nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy ani malé děti.
Levandulová vůně odpuzuje nepříjemný hmyz a je vhodná jako repelent, olej se doporučuje k zmírnění následků po bodnutí. Snítky levandule se často vkládají do šatníku, protože levandule zahání šatní moli, navíc prostor i oblečení příjemně provoní. Její obliba roste stále více také v gastronomii.
Užijte podzimní dny s levandulí, dobrým čajem i kávou z naší adresy Kokořín 12!