Jak jste přivítali rok 2022? Bouřlivě, nebo v poklidu? Možná už máte seznam novoročních předsevzetí, možná patříte mezi jejich odpírače. Nový rok často svádí k zamyšlení, například nad životosprávou a její nápravou, zejména po prohřešených svátcích…
Z odborného hlediska se vedou nekonečné spory o tom, zda je káva zdraví prospěšná, či nikoli. V současné době se studie začínají přiklánět k jejímu přínosu pro lidský organismus, aspoň ve většině případů. Konzumuje-li se kvalitní káva v rozumném množství, s ohledem na osobní anamnézu, „kávomilové“ mají vyhráno! Naturpark 12 blog vám dnes přidá i tip na léčivou bylinku, kterou pravidelně ve spojení s kávou vídáte – na etiketě výběrové kávy Brazílie; tu pro vás pravidelně čerstvě pražíme, abyste si mohli připravit kávu, jak ji máte rádi, například poctivé espresso.
Protože náš sociální podnik a pražírna kávy Naturpark 12 sídlí v CHKO Kokořínsko, zajímá nás, jakými přírodními poklady se tato oblast pyšní. Poznávejte společně s námi přírodu kolem sebe, poznejte jaterník podléšku.
Jaterník podléška – též jaterník trojlaločný (Hepatica nobilis) je krásná ozdoba našich lesů, která má navíc léčivé účinky. Už ve středověku se používal na problémy s játry – odtud jeho pojmenování české i latinské (hepar = latinsky játra). Jeho trojlaločné listy prý svým tvarem játra připomínají. Na čerstvá, něžná a výrazně barevná kvítka si ovšem musíte počkat do jara.
Druhové jméno podléška a jeho lidové názvy podlíska, podlíška a další jsou zase odvozeny z toho, že tato bylina se často nachází pod lískami. A kde ještě objevovat? Tato vytrvalá nízká bylina roste v listnatých a smíšených lesích mírného pásma Evropy, zejména na kamenitém a hlinitém podkladu, ve vyšších polohách se váže na vápenec. V České republice je poměrně hojným druhem, ve východní (karpatské) polovině Moravy je však velmi vzácný nebo zcela chybí.
Jaterník dorůstá do výšky 25 centimetrů. Má tmavozelené listy, naspodu světlejší a jemně plstnaté. Ve stáří jsou kožovité a lysé. Staré listy přezimují, mladé vyrůstají až po odkvětu. Květy vyrůstají na chlupatých, červenohnědých květonosných stvolech, kterých je na jedné rostlině až devět. Jsou podepřeny třemi podpůrnými listeny, které připomínají kalich. Pestíků a tyčinek bývá velké množství; jsou umístěny na široce kuželovitém květním lůžku. Jaterník je opylován hmyzem, ale v případě potřeby je i samosprašný.
A barvy květů? Většinou bývají blankytně modré nebo fialové, vzácněji růžové a bílé. K večeru a při dešti se sklánějí dolů a zavírají se. Během osmidenní doby kvetení se květní plátky prodlužují na dvojnásobek své původní délky. Příroda umí čarovat, že?!
Jaterník se používá při všech možných chorobách jater, ale prospěje i pochroumanému žlučníku. V minulosti se používal také jako náhražka černého čaje. Nálev může být prostředkem pro usnadnění odkašlávání, pomáhá při onemocnění dýchacích cest, zevně může posloužit jako kloktadlo. Obvykle se přidává do směsi s jinými bylinkami, například s řepíkem, pampeliškou, čekankou nebo benediktem. Vhodný je pro obklady na kůži, na různé otoky, uzdravuje rány a vředy.
Jaterník nemusí být vhodný pro každého, takže jeho použití je nejlepší konzultovat s odborníkem. A varování – je velmi slabě jedovatý, tedy rozhodně velký pozor s většími dávkami! Používá se hlavně list, někdy i s květem. Mladé listy bez řapíků se sbírají těsně po odkvětu a suší se přirozeným teplem. U této jemné rostliny ale buďte obezřetní, abyste jí nepoškodili kořínky.
Máme pro vás zajímavost na závěr. Atraktivita bylinky dokonce zaujala i v hudebních kruzích. Ve druhé polovině minulého století podléška inspirovala hudebního skladatele Jana Málka. Stala se tak součástí jeho sborníku Miniherbář. Jsou to drobné skladbičky pro zobcové flétny, kytaru a bicí nástroje.
Z Naturparku 12 vám přejeme, ať je vaše tělo správně naladěným nástrojem a rok 2022 svěží harmonickou symfonií. My vám můžeme zaručit kvalitu a vyladěné chutě kávy po celý rok. Tak na zdraví!
Foto: Samphotostock.cz