Kdo by si myslel, že podzim bude šedivý, smutný a nudný, ten by se pořádně pletl! Zrovna říjen je nadupaný událostmi, zajímavostmi a tradicemi. Na kávové dny, týdny a festivaly jsme vás navnadili a pozvali už v minulém příspěvku; nemůže tedy být sporu o tom, že kávou lze nadšeně žít opravdu celoročně, nejen za teplých letních dnů na zahrádkách kaváren… Ale pojďme se na říjen podívat i z jiné než jen kávové perspektivy. Bude to až udivující jízda!
Kromě Mezinárodního dne kávy se tento měsíc plní významnými dny o sto šest. Svátečních dvacet čtyři hodin kalendář hlásí například pro seniory, lékaře a učitele, svůj den budou mít také vegetariáni či cyklisté. Prolistujeme-li týden po týdnu, narazíme na Den boje proti popáleninám, Den bílé hole, duševního zdraví i boje proti trestu smrti. Nechybí Den proti chudobě, proti obchodování s lidmi, Den organizace OSN, ten svůj slaví také UNICEF.
Ani hudba, architektura, opera a pošta nepřijdou zkrátka. Chcete-li si dát do pořádku finance, možná bude vhodná doba v říjnový Světový den spoření. Důležitost přírody připomíná Den stromů, za obnovu lesa, Den zvířat – a představte si, že chobotnice jsou oslavovány ve vlastní speciální den! Ten mají v říjnu také plazi.
Pravděpodobně bychom ve výčtu mohli ještě chvíli pokračovat, ale věnujme obšírnější pozornost přírodě a jejímu koloběhu, starodávným tradicím a historii.
4.10. slaví svátek František, je to tedy také den památky sv. Františka z Assisi, zakladatele řádu františkánů, básníka, spisovatele a oblíbeného světce. Patrona například ochránců přírody, chudých, kupců, krejčích, tkalců, ale hlavně odpůrce násilí.
16.10. není jen Den chleba a výživy, ale svátek slaví Havel. První neděle po svátku svatého Havla patří posvícení (na Moravě hody), tedy oslavě sklizně, požehnání darům země a díkům za ně. Původně se slavilo v termínu, kdy byl v obci posvěcen nový kostel, ale Císař Josef II. chtěl, aby se slavilo střídměji a jednotně, proto určil právě první neděli po svátku sv. Havla.
20.10. je výjimečný Mezinárodním dnem stromů. Tento svátek vznikl v Nebrasce, která bývala přezdívána „krajinou bez stromů“. A o jakou tradici přesně jde? Jeden z osadníků tam začal vysazovat stromy, aby zabránily erozi půdy a zajistily stín před žhnoucím sluncem. Vyzýval další kolem sebe, aby také tak činili… Svátek se postupně rozšířil do celého světa. Záslužné, co říkáte?!
28.10. sice máme volný den a někdo podzimní prázdniny, ale ještě podstatnější je Den vzniku samostatného Československa. V roce 1918 skončila první světová válka a po zániku Rakousko-Uherska vzniklo Československo jako jeden z nových států.
29.10. v neděli si přispíme o hodinku déle, nastává změna času, končí ten letní. Už je brzy tma, chce se nám trávit více času doma, třeba s dobrou knihou a šálkem výběrového espressa nebo s hrnkem filtrované kávy, pěkně se zachumlat pod deku. Určitě vás nadchne naše novinka, Indonesia – Barokah Bersama na filtr, protože mandle, ostružiny a třtinový cukr v její chuti jsou pro chvíle podzimního relaxování prostě „mňam“! 😊
31.10. patří svátku Halloween či Samhain, při kterých se vzpomíná na ty, co spí věčným spánkem. Rozsvěcíme pro ně svíčky, třeba ve vydlabaných dýních. Duše předků potřebují ukázat cestu domů. Mnohé z nás může odradit komerční nota tohoto svátku, ale staří Evropané (Keltové, Slované i Germáni) vnímali přelom října a listopadu jako zásadní hranici dvou hlavních ročních period; listopadem pro ně začínal nový rok. Mimo jiné se stíral rozdíl mezi živými a mrtvými, vzpomínalo se na padlé a zemřelé. Celou noc svítily u obydlí ohně, aby zemřelé duše našly cestu zpět. Lidé se obávali podsvětí a démonů, proto se maskovali za strašidelné bytosti, protože věřili, že se tak ochrání.
A my vám z Naturparku 12 přejeme, aby na vás žádné zlé síly nemohly, abyste se měli fajn. Poklidné podzimní dny!