Příprava kávy je pro některou skupinu lidí nutností, kterou si chtějí rychle odbýt, hrknout do sebe potřebnou porci kofeinu a běžet dál. My v Naturparku 12 máme rádi kávové rituály, pečlivost a rozvahu. Kávu připravujeme s láskou a radostí. Tak ji i pijeme. Máte-li to stejně, jste u nás správně!
V dnešním díle seriálu o příslušenství pro přípravu kvalitní a lahodné kávy v domácím prostředí se podíváme na metodu a pomocníka aeropress. Tento přístroj využívá fyzikálních zákonů. Jde o extrakci vyvinutím mírného tlaku na píst. Při tlačení vzniká podobný efekt jako v injekční stříkačce – voda je tlačena skrze kávu a filtr do šálku. Tento systém přípravy kávy je poměrně mladý. Vynalezl jej americký vynálezce Alan Adler v roce 2005.
Aeropress se skládá z několika částí. Obsahuje plastový válec, píst a sítko s velmi jemným papírovým filtrem. V soupravách je k dostání rovněž s míchátky, odměrkami, filtry a jejich držáky. Vyroben je z tvrdšího plastu (v naprosté většině z velmi odolného a zdravotně nezávadného polykarbonátu), můžete jej tedy bez obav přibalit na cesty. Proto se nabízí také ve variantách „go“.
Aeropress připravuje kávu velmi rychle a za ideálních podmínek – správné teploty, úplného ponoru (káva je po celou dobu přípravy v kontaktu s vodou) a rychlého filtrování. Do nápoje se nedostanou žádné nežádoucí chutě ani příměsi. Šetrný je i k přírodě; jediný odpad tvoří papírový filtr a kávová sedlina. Čištění a údržba přístroje je rovněž velmi snadná a šetří čas.
Výsledek je však královský – lahodná káva s širokou paletou příchutí a velmi nízkou kyselostí. Má plnější tělo a silnější chuť než káva z french pressu, ale není tak silná jako nápoj z vacuum potu (o něm jindy). Káva z aeropressu není hořká, je vhodná i pro větší denní spotřebu kávy, protože maximálně dvouminutová extrakce neuvolní příliš kofeinu ani spálených karamelů.
Existují dvě nejpoužívanější metody kávy v aeropressu. Na tu jednodušší, klasickou, která bývá doporučována výrobcem přístroje, je potřeba přibližně 16 až 20 gramů jemně mleté kávy a vodu o teplotě kolem 95 stupňů Celsia. Na takzvanou obrácenou a trochu složitější variantu (inverzní) si připravte kávu hrubě namletou v množství asi 15 gramů kávy, vodu nechte zchladnout na 90°C. Jaký je v nich rozdíl? Při klasickém postupu dochází ke krátké extrakci a následnému stlačení přes filtr. Při inverzní metodě lze kávu extrahovat v plastovém válci i několik minut.
Chystáte se na výlet a chcete zkusit soupravu na cesty? Na video návod se můžete podívat také u nás na internetových stránkách Naturpark 12.
A ještě několik tipů závěrem. Bude-li vám káva připadat příliš silná a hořká, přesvědčte se, zda nepoužíváte příliš horkou vodu. Případně zhrubte mletí a uberte množství kávy. Velmi nevýraznou, plochou a slabou chuť kávy spravíte jemnějším mletím a přidáním mletých zrnek. Jednotlivé části přístroje po každém použití opláchněte teplou vodou. Použití saponátů se nedoporučuje, mohou ovlivnit výslednou chuť kávy. K mytí aeropressu a jeho součástí nepoužívejte ani myčku na nádobí.
Věříme, že jsme vás opět posunuli dál ve vědomostech o přípravě kávy, případně osvěžili to, co už dávno znáte. Každopádně vám přejeme, abyste si svou kávu dokázali nejen skvěle připravit, ale stejně tak si ji s radostí vychutnat. Váš Naturpark 12.