Každý milovník kávy potvrdí, že správně pomletá káva je základ pro perfektní výsledný šálek voňavé dobroty. Důležitost a formy kvalitně mleté kávy jsme vám na našem blogu už podrobně popsali. Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, potřebujete ještě správný mlýnek na kávu. Podle kterých vlastností se orientovat při jeho nákupu? A co si počít během letních cest, když ani tehdy nechcete dělat kávové kompromisy? Základní fakta si můžete přečíst dnes. Pražírna výběrové kávy a sociální podnik Naturpark 12 vás nenechá na holičkách!
Mlýnků existuje široký výběr druhů i značek. Od menších do domácího prostředí až po profesionální. Domů je vhodné koupit například menší elektrický mlýnek. Preferujete-li ruční mlýnek, poslouží vám také dostatečně pro přípravu chutné kávy. Záleží samozřejmě na množství kávy, které chcete a potřebujete pomlít. Pořádáte-li pravidelně větší kávové dýchánky, ruční mlýnek by tak nejspíš pořádně zatočil s vaší fyzičkou…
Ruční mlýnky mají snadno nastavitelnou hrubost mletí. Jednoduše přitáhnete/odtáhnete mlecí kameny (ručně nebo pomocí šroubováku). Slíbený tip pro vaše putování – dostupné jsou i cestovní a maličké varianty, takže se nemusíte vzdát svého kávového rituálu ani na cestách! Stačí si ještě přibalit oblíbenou kvalitní výběrovou kávu a vyrazit!
Elektrické mlýnky nabízejí pohodlí. Nemusíte donekonečna točit kličkou, namleto je v několika vteřinách. Stejně tak nemusíte odhadovat dávky, které melete – ty je většinou možné nastavit. Často je to záležitostí páčky, případně nastavení na displeji.
Důležitým faktorem je mlecí mechanismus, který může být tvořen buď tříštivými noži nebo mlecími kameny. Mlýnky se sekacími noži (tříštivé) kávu nemelou, nýbrž drtí, umletá zrnka kávy kvůli tomu nemají symetrickou velikost, což není nejlepší pro správnou extrakci. Mlýnek s mlecími kameny vám tedy udělá preciznější službu.
Kvůli dobré ostrosti potřebné pro přesné mletí se v mlýncích využívají především keramické, ocelové a titanové (ocelové s titanovou vrstvou) mlecí kameny. Materiál mlecích kamenů ─ ale rovněž celého mlýnku ─ se odráží v konečné ceně, odolnosti a životnosti mlecího ústrojí i váze samotného mlýnku.
Jde-li vám o dokonalou rovnoměrnost, často se doporučují kónické mlecí kameny. Ty ploché mají i větší podíl prachové složky ve výsledné kávě, což může negativním způsobem ovlivnit extrakci. Teorie o tom, který typ mlýnků je vlastně lepší, se nezřídka rozcházejí.
Elektrické mlýnky se prodávají buď se zásobníky, nebo mlýnky seženete bez nich; některé melou kávu přímo do páky kávovaru – vidíte, že paleta výběru je skutečně pestrá. Obecně platí pravidlo, že toto příslušenství není dobré kupovat ve spěchu a „jen tak někde“. Výběru věnujte čas a důkladné studium. Neostýchejte se získat rady přímo u specialistů.
Co ještě nepodcenit? Obezřetnost je namístě u mlýnků, které mají plastové tělo. Jsou sice podstatně levnější, ale vydrží toho daleko méně. Během mletí mohou vydávat nepříjemně hlasité zvuky. V případě poruchy obvykle neseženete servis, který by vám mlýnek opravil.
Bude to chtít trochu cviku, abyste svůj mlýnek dokonale ovládali. Není dobré jednou provždy jej nastavit; dle požadovaného nápoje se káva mele vždy trochu jinak, to platí zejména pro nastavování mlýnku na espresso. Protože káva pohlcuje vlhkost, záleží i na prostředí (dokonce i na počasí), ve kterém kávu melete. Podstatné je také, aby vám vyhovoval tvar a velikost mlýnku.
Zmiňme ještě, že profesionální mlýnky jsou větší, mají větší mlecí kameny a vyšší výkon. Samozřejmě i vyšší pořizovací cenu. V jednom z příštích dílů seriálu zabrousíme rovněž do problematiky, jak správně o kávové mlýnky pečovat.
Nejen přes léto pečujte vy o sebe, užívejte si pohodové chvíle a zůstaňte věrní kvalitní výběrové kávě! Váš Naturpark 12.