Venku je sice ještě chladno a často nevlídně, ale to rozhodně neznamená, že budeme zahálet a nebudeme vám přinášet pravidelná a již tradiční okénka do světa přírody. Naopak! A protože jsme se na našem blogu nezmínili ještě o jedné stálici etikety pro výběrovou kávu Etiopii, činíme tak dnes. Rosnička zelená si totiž požitkářsky nelebedí pouze ve společnosti maliníku; vedle žabky se královsky pohupuje také leknín bělostný.
Leknín bělostný (Nymphaea candida) je spolu s leknínem bílým (Nymphaea alba) zástupcem leknínů u nás. Oba druhy jsou v České republice chráněny zákonem jako kriticky ohrožené. Trpí hlavně ztrátou míst vhodných k růstu a jejich znečišťováním. Výskyt je omezen na nížinné oblasti, vyšší polohy jsou domovem leknínů jen vzácně.
Rod leknín obecně zahrnuje asi padesát druhů. Je rozšířen po celém světě od tropů po teplejší oblasti mírného pásu. V Evropě rostou celkem tři druhy; kromě našich dvou domácích druhů ještě leknín posvátný (Nymphaea lotus), který se však vyskytuje pouze v termálních pramenech na severozápadě Rumunska.
Lekníny jsou vytrvalé vodní byliny s plazivými, vystoupavými nebo vzpřímenými oddenky. Pěstují se v množství kultivarů jako okrasné vodní rostliny, často jsou k vidění v zámeckých a zahradních jezírkách. Leknín bělostný je součástí například jihočeských rybníků. Jsme opravdu rádi, že tento leknín je stále součástí CHKO Kokořínsko, která je útočištěm rovněž pro náš sociální podnik a pražírnu výběrové kávy Naturpark 12. Nás najdete na adrese Kokořín 12, leknín bělostný pak vzácně na větších vodních plochách v povodí Pšovky.
Všechny druhy leknínů prodělávají v průběhu roku periodu klidu, což se děje v chladném období nebo při poklesu vodní hladiny, prospívají totiž lépe ve větších hloubkách. Tyto krásné a něžné přírodní skvosty mají plovoucí listy a nápadné vonné květy. Jsou opylovány hmyzem, který sbírá pyl a nektar. Mezi nejčastější opylovače patří brouci, mouchy a včely. Semena jsou na kratší vzdálenosti šířena vodou, na delší vzdálenost vodními ptáky, kteří vyhledávají plody jako potravu. Semena a oddenky leknínů obsahují škrob a bílkoviny. Napadlo by vás, že některé druhy jsou místně využívány i jako krmivo pro domácí zvířata? Jednomu to přijde skoro líto!
Zajímavostí je, že určité druhy leknínů (zejména leknín bílý, který je zaměnitelný s leknínem bělostným z našich etiket) mají své místo v tradiční indické medicíně. Květ leknínu se jako důležitý symbol objevuje na množství maleb i plastik starých Mayů. Lákavou inspirací byly i za dob impresionismu – kdo by neznal okouzlující Monetovy lekníny… Leknín je spojován se slovy bílá, čistá, panenská, proto byl dříve (a je svým způsobem dodnes) symbolem právě čistoty a panenství. Vždyť ani etymologie pojmenování romantiku nezapře: Nymphaea z řeckého nýmfaia = vodní víla, podle římského spisovatele Plinia se proměnila vodní víla v leknín; alba = bílý (podle barvy květu).
Však se podívejte na etiketu kabátku naší výběrové kávy Etiopie – na ní leknín bělostný a jeho éteričnost najdete vždy. S nyní nabízenou Etiopii Qoree , vhodnou pro přípravu espressa i kávy filtrované, objevíte v chuti naopak sílu černého čaje, zralé broskve a citronu. Řekněte sami, že se doplňují naprosto harmonicky? Příjemné smyslové a chuťové zážitky vám přeje tým Naturparku 12!