Nabídka výběrové kávy v našem e-shopu Naturpark 12 obsahuje dvě stálice: Brazílii a Etiopii. I ty však přinášejí vždy něco speciálního. Naše aktuální Etiopie Wolichu Sodu například v kolonce odrůda uvádí: etiopské dědictví. Což je pojem, který si zaslouží bližší pozornost.
Káva je v Etiopii doma. Přirozeně se zde vyvinulo obrovské množství lokálních divokých variet. Rostou v přírodě i na farmách, ale nikdo nepopsal jejich genetický profil, aby se daly oficiálně evidovat. Liší se vzhledem, výnosností, kvalitou, chutí či odolností vůči chorobám.
Etiopské dědictví (ethiopian heirloom) je tedy vlastně takový krycí název pro tento – lehce nepřehledný – soubor odrůd.
Jmenují se podle území, kde vyrostly, ale i v rámci něj se dále člení na ještě menší oblasti. Tak například v regionu Guji rostou odrůdy Wolichu, Badessa, Sawa, Khudumi, Miqe a další. Když tedy řekneme, že každá vesnice má svoji kávu, nebudeme moc daleko od pravdy.
Věděli jste? Pod pojem etiopského dědictví spadá 10-15 tisíc variet!
Druhou skupinu etiopských káv tvoří odrůdy JARC, o nichž jsme na našem blogu už také psali.
Výhody a nevýhody etiopského dědictví
Heirloom odrůdy nabízejí neuvěřitelnou pestrost chutí, s dominujícími tóny květin či ovoce. Pro kávové objevitele, kteří rádi zkoušejí něco nového, je to doslova ráj. Chutě jsou také tak trochu divoké. Tedy intenzivní, neobyčejné, překvapivé. Prozkoumávat je, to je opravdu vzrušující mise.
Nevýhodou je jistá nepředvídatelnost. Chuťový profil se může s každou úrodou nebo při zařazení do směsi znatelně změnit. Navíc není vždy snadné jednotlivé odrůdy odlišit. Z toho důvodu se pod známým názvem můžeme setkat s něčím zcela nečekaným – v pozitivním i negativním slova smyslu.
Rozporuplný je ale i samotný název etiopské dědictví. Pokud dodavatel neprozradí více o původu dané várky, jen těžko znovu dohledáte konkrétní kávu, která vám tak zachutnala.Přesto, jestliže je pro vás káva nejen nápoj, ale také gurmánský zážitek, dejte etiopskému dědictví šanci a vydejte se vstříc voňavému kávovému dobrodružství.