Blog | Výběrovou kávu milujeme, doporučujeme, ale i víme, že všeho s mírou

Pokud jsme se společně sešli na těchto stránkách, zajisté máme společnou vášeň ke kávě. V pražírně a sociálním podniku Naturpark 12 v srdci CHKO Kokořínsko – Máchův kraj pro vás s láskou pražíme čerstvou výběrovou kávu pro přípravu espressa i kávy filtrované. Není divu, že její rozmanitost, chuť a vůně lákají k dalšímu a dalšímu šálku této „tekuté pohody“.

Ale jak už naše babičky říkaly: Dobrého pomálu! Zkrátka – všeho moc škodí. I neškodná a zdraví prospěšná věc, látka, potravina, procedura a další mohou ve velkém množství způsobit také velké potíže a stát se nepřítelem. Stejné je to s kofeinem. Kofein totiž přijímáme každý den. Je obsažen v kávě, čaji, kakau, kolových a dalších nápojích. Protože pití těchto kofeinových dávek se stalo společenskou zvyklostí i součástí našich soukromých relaxačních či povzbuzujících rituálů, je závislost na kofeinu jednou z nejrozšířenějších závislostí světa. Tedy nejen drogy či alkohol, ale také kofein a káva se mohou stát předmětem závislosti. Už jste někdy slyšeli pojem kofeinismus? A jak poznáte, že se vás týká?

„Kofeinista“ závislý na kofeinu nevydrží dlouho bez kávy, některý navíc bez už zmíněných kolových či energetických nápojů. Jakmile dávku vynechá, objevují se abstinenční příznaky – například pocit neklidu a úzkosti, fyzický i psychický útlum a poruchy spánku. Čím déle svou dávku kofeinu nemá, tím větší je chuť a touha. Ačkoli nejsou následky kofeinismu tak rapidní jako u alkoholismu, neměl by se tento typ závislosti podceňovat. Může nás dostat do nepříjemných zdravotních stavů a potíží, dokonce dlouhodobého rázu.

Nezřízená konzumace většího množství kávy a kofeinu obecně může způsobit trávicí obtíže včetně žaludečních či dvanáctníkových vředů. Obvykle je na mušce rovněž krevní tlak a srdeční činnost, která může být zrychlená a nepravidelná. Příjem vysokých dávek kofeinu je příčinou nechutenství, nesoustředěnosti, roztěkanosti a spánkových potíží. Zapříčiňuje překyselení organismu.

V extrémních případech se lze kofeinem přiotrávit až otrávit, způsobit si chronickou otravu. Vliv má samozřejmě i tolerance a schopnost vstřebávat a odbourávat kofein daného jednotlivce. Je-li nadměrný konzument kofeinu trvale neklidný, občas špatně vidí, cítí záškuby ve svalech a třes, zřejmě se již pár dní postupně tráví kofeinem (pozor, nezaměňovat s jinými diagnózami). Náhlá akutní otrava kofeinem se projevuje bušením srdce, bolestmi hlavy, závratěmi. Zřídka se mohou objevit i halucinace. Typické je časté, trvalé nucení na močení, potíže s ledvinami. Kofein zvyšuje odbourávání vápníku z těla, proto by každý, kdo pije více kávy, měl pravidelně vypít sklenici mléka či sníst jogurt pro doplnění vápníku.

Lidé velmi často pijí kofeinem napěchované nápoje proto, aby získali energii, zbavili se únavy a zůstali ve střehu, což se nakonec stane kontraproduktivní metodou. Tělo si brzy na příděl kofeinu zvykne, začne vyžadovat vyšší dávky. Nepříjemných příznaků kofeinismu se lze poměrně lehce zbavit a začít obnovovat a udržovat energii aktivním fyzickým a psychickým odpočinkem. V případě nadměrného pití kávy se dá příznakům předejít postupným snižováním dávek během několika dní. Doporučená rychlost je ubírat půl šálku denně. Abstinenční příznaky při odvykání nezřídka provázejí bolesti hlavy, které mohou být způsobeny poklesem krevního tlaku.

A jak se v rychlosti zorientovat? Přibližně tři kávy denně zdravému jedinci neuškodí, šest šálků denně už si říká o hluboké zamyšlení a změnu životního stylu. Nezoufejte, přepadne-li vás chuť na další šálek, který by byl nad stanovený rámec, případně řešíte-li zdravotní potíže, pochutnáte si jistě také na kvalitní bezkofeinové kávě.

A my vám z Naturparku 12 přejeme, ať si naplno užíváte všech denních radostí v rozumné míře, míru a rovnováze. Úspěšný a šťastný únor!

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.