Září nás vrátilo z dovolených a prázdnin zpět nohama na zem a k pevnějšímu řádu. Přejeme si příchod babího léta, abychom si nachytali zásoby slunečních paprsků na dobu, kdy jich bude poskrovnu. Ale každý kalendářní měsíc má své kouzlo, autenticitu a jasný důvod, proč přichází. Ohlédnutí za tradicemi, jejich moudrostí a smyslem nám to jen potvrzuje.
Září neznamená pouze návrat do školních lavic, úklid letního oblečení do spodních částí skříně nebo znovu zaplněná divadelní hlediště. Příroda i naše organismy se připravují na podzimní a zimní období. Postupně začneme měnit stravu i nápoje z letních lehkých a osvěžujících na hutnější a prohřívací. V Naturparku 12 chceme, aby toto přechodné období bylo pro všechny co nejradostnější, proto pravidelně pilně pražíme vždy čerstvou a voňavou výběrovou kávu. Věříme, že takový šálek espressa, které má v chuti nutellu, lískový oříšek a arašídové máslo, nabízí ty správné tóny podzimní radosti a dokáže s náladou zázraky.
Světla pomalu ubývá, chystáme se na podzimní rovnodennost, kdy se den a noc dostávají do rovnováhy. Obdivujeme barvy, do kterých se příroda odívá. V Naturparku 12 držíme s přírodou krok, protože spolu s výtečnou kávou pro přípravu espressa a kávy filtrované posíláme do vašich domovů i kanceláří krásně pestré etikety, které vás potěší a vždy připomenou převážně faunu a flóru CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, kde naše pražírna kávy sídlí. Poznávejte společně s námi přírodu kolem sebe a těšte se z ní…
Podzimní rovnodennost připadá na 23. září, nastává začátek astronomického podzimu. V dřívějších dobách zářijové oslavy sklizní upevňovaly vztahy a soudržnost v rodinách a komunitách, společně se děkovalo za úrodu – září je totiž měsíc druhé sklizně; při první sklizni koncem července se sklízelo obilí, při té druhé přicházelo na řadu ovoce, brambory, víno a textilní plodiny len a konopí. Výjimkou nebyly rituály s obětováním zvířat a prosbami za zachování plodnosti a hojnosti. S obřadností se pojídaly první plody. Pekly se dobroty z čerstvé mouky. Však se v pozměněné podobě s takovými starobylými tradicemi a rituály setkáváme při posvíceních rovněž v současnosti.
Poutě a posvícení se většinou konají 28. září na svatého Václava, jednoho z prvních Přemyslovců a zakladatelů českého státu. Je považován za ochránce a patrona naší země. V minulosti se svatým Václavem definitivně přicházel podzim – dobytek pasený na horských pastvinách se sháněl do údolí a mohl se vypustit na pastvu na obecní strniště.
Posvícení, hody a vinobraní a čas hostin znamenal zejména přípravu na hladové a temnější zimní období. Když se naplnily spižírny a sýpky, děkovalo se za sklizené dary z polí, vinohradů a zahrad.
Název měsíce září (stejně jako je tomu u října) v češtině pochází od říje. Vznikl ze slovního spojení „za říje“ (tedy během říje), staročesky za řuje. Ze starého slova řúti vzniklo současné řváti. Září je obdobím, kdy se zvěř páří a vydává typické zvuky – řve. Latinsky se nazývá September od latinského septem (sedmý), neboť do roku 153 před naším letopočtem bylo září v římském kalendáři sedmým měsícem v roce. Tento název se používá v mnoha evropských jazycích.
K září se váže nemalé množství pranostik. Jedna z nich praví: září, na léto jde stáří. My vám přejeme, ať si zachováte mladou mysl celoročně, bez ohledu na daný měsíc a počasí. Věříme, že i naše výběrová káva pražená s péčí a láskou v naší pražírně a sociálním podniku Naturpark 12 na tom bude mít svůj podíl.
Krásné a barevné září!